Investice do zlata a drahých kovů

Investice do drahých kovů

Investice do drahých kovů je jednou z nejvíce využívaných alternativních investic. Jedním z hlavních důvodů, proč je například zlato pro investory tak přitažlivé, je především malá závislost na vývoji ekonomiky nebo na kapitálovém trhu a zajímavé zhodnocení. Do zlata je možné investovat buď přímo, čili například do zlatých svitků nebo mincí. Druhou možností je investovat prostřednictvím produktů na zlato navázaných.

Pokud jste se rozhodli investovat do drahých kovů, musíte uzavřít smlouvu s některým z obchodníků zabývajících se komoditními trhy a převést na zvoleného brokera počáteční vklad. Po uzavření smlouvy máte prostřednictvím svého účtu u brokera přístup na globální trhy například v USA, Evropě či například v Asii.

Ve Spojených státech je možné obchodovat na Chicago Board of Trade, Chicago Mercantile Exchange, Chicago Board Options Exchange, New York Mercantile Exchange, New York Commodity Exchange či na New York Board of Trade. V Evropě jsou k dispozici London International Financial Futures Exchange, EUREX či OTC trh na FOREX nebo na Contracts for Diferences (CFD’s) a Asie/Pacifik nabízí možnost investovat na Tokyo Commodity Exchange, Singapore International Monetary Exchange či na Sydney Futures Exchange.

Investice do drahých kamenů

Symbol bohatství a krásy, tak by se daly popsat maličké blyštivé kamínky, kterým se říká diamanty. Méně známá je však informace, že diamanty je možné považovat i jako výhodnou investici. Vysoká hodnota těchto drahých kamenů je kromě unikátních chemických a fyzikálních vlastností dána díky omezenému výskytu v přírodě a nákladné těžbě. Diamant se nejčastěji využívá jako průmyslová surovina, jako šperk a jako investiční prostředek. Ovšem diamantů s kvalitou, která je vyžadována k výrobě šperkařských kamenů či pro investiční účely, je velmi malé množství.

Každý kámen je hodnocen podle čtyř kritérií (tzv. čtyř C), kterými jsou Cut (brus), Carat (váha), Color (barva) a Clarity (čistota). Jako diamanty vhodné k investici se používají pouze kameny s klasickým kulatým briliantovým brusem o váze 0,3 - 1,5 karátu, které by měly být bílé v horní škále barevné stupnice diamantu a absolutně čisté nebo jen s opravdu velmi malým podílem nečistot.

Diamanty jsou investory hodnoceny jako celosvětově uznávaná komodita. Mezi hlavní přednosti investice do diamantů patří nezničitelnost těchto kamenů, omezené množství, volná obchodovatelnost broušených diamantů nebo že diamanty nepodléhají registraci. Investice do diamantů se však nedá srovnat s klasickými investičními nástroji, protože nepřináší pravidelné výnosy. Jedná se o investici dlouhodobou minimálně na 5 a více let s cílem uložení části svých prostředků do konstantní hodnoty, která přetrvá jakékoliv politické či hospodářské krize.

Setkat se v současné době s nepravým diamantem není obzvlášť výjimečné. Jak však může kupující rozlišit pravý od nepravého, když například mezi syntetickým a přírodním kamenem je možné rozeznat rozdíl pouze pomocí speciálních metod? Jednou z možností je kupovat pouze diamanty s certifikátem, který obsahuje všechny parametry kamene. Tento certifikát však musí být vyhotoven pouze akreditovaným nezávislým znalcem z oboru gemologie a oceňování drahých kamenů. 

top-slide